Must-have: złoto we wnętrzach

Must-have: złoto we wnętrzach


Fot. 1. Lustro stojące Portal Vintage z złotej ramie, udekoruje wnętrza w wielu stylach, a jednocześnie optycznie je powiększy. [ikona aparatu Yassen Hristov, sesja #wspierampolskidesign]

Odstęp Odstęp

O tym przeczytasz w artykule:

W kolorze tego kruszcu są teraz lampy, ramy luster i obrazów, figurki, grafiki, tapety, tkaniny, a także meble. Niemal wszystko! Czyżby projektantów, dekoratorów wnętrz i tych, co urządzają swoje mieszkania ogarnęła gorączka złota?

Najwyraźniej tak, bo złoto opanowuje wnętrza w różnych stylach - nie tylko te szykowne i reprezentacyjne. Wkrada się również do znacznie skromniejszych aranżacji, jak skandynawskie czy modernistyczne, które z założenia miały być pozbawione jakiejkolwiek ostentacji. Czy źle się dzieje? Bynajmniej! Ta metaliczna, żółta barwa ma bowiem zbawienny wpływ na postrzeganie wystroju. Gdziekolwiek się pojawi, wnętrze od razu wydaje się cieplejsze, piękniejsze, bardziej eleganckie, a przede wszystkim jaśniejsze i spowite olśniewającym blaskiem. Nic dziwnego zatem, że złoto powoli staje się wszechobecne. W jakich stylach widuje się je najczęściej?

Złoto obowiązkowe we wnętrzach glamour

Ponieważ blask jest immanentną cechą tego stylu, w glamourowym salonie czy sypialni nie może zabraknąć złota, pojawiającego się w towarzystwie odbijających światło lustrzanych i szklanych komód i stolików, delikatnie połyskujących, pikowanych sof w aksamitnym obiciu oraz kryształowych żyrandoli, które jeszcze bardziej rozświetlają wnętrze i wzmacniają wrażenie wyrafinowanego luksusu.

Wnętrze w stylu glamour ze złotym lustrem od GieraDesign.

Fot. 2. Pudrowy róż, złote elementy mebli i dodatków — elegancki i wysmakowany salon w stylu glamour. [ikona aparatu Projekt: @IdeabyMag]

W nowoczesnej odsłonie stylu glamour z metalu w złotym kolorze są najczęściej regały, podstawy stołków i stolików kawowych, a także oprawy oświetleniowe, świeczniki, ramy luster i obrazów, wazony, szkatułki i figurki.
Tę barwę zestawia się albo z czernią, albo z bielą i szarością, a w akcentach najczęściej pojawiają się pastelowe odcienie.

Sypialnia w styku glamour, w odcieniach szarości ze złotymi dodatkami.

Fot. 3. Sypialnia w nowoczesnej odsłonie stylu glamourpozłacane akcenty doskonale współgrają z szarością i lustrzanymi meblami. [ikona aparatu Projekt: @IdeabyMag]

Złoty blask modern art déco

Art déco wywarło ogromny wpływ na projektowanie i do dziś to się nie zmieniło. Teraz znów stało się modne, wprawdzie nieco odmienione, nie tak wytworne i mniej bogate, ale nadal bardzo szykowne i wciąż olśniewające. Współczesna odmiana tego stylu o stuletniej historii to mieszanka elementów nowoczesnych aranżacji z typowymi dla niego elementami, jak trapezoidalne, zygzakowate i trójkątne formy oraz geometryczne wzory.

Sypialnia w przeważającej barwie butelkowej zieleni, ze złoym lustrem Scandi od GieraDesign

Fot. 4. W tej eleganckiej sypialni lustro w złotej ramie, stolik i dodatki pięknie komponują się butelkową zielenią tapety z motywem w stylu art déco, rozjaśniając ciemną kolorystykę wnętrza.

Wraz z nimi z art déco zaczerpnięto blask. Lśni lakierowane drewno, z którego są wykonane meble i złociście połyskują metalowe detale, jak uchwyty do drzwiczek czy szuflad, końcówki nóżek, wstawki, intarsje czy inne zdobienia. Oczywiście, mnóstwo jest również złotych dodatków oraz lustrzanych powierzchni, które wręcz opromieniają wnętrze świetlistym blaskiem, wywołując wrażenie jeszcze większego luksusu.

Kadr sypialni z lustrem Modern od GieraDesign.

Fot. 5. Subtelne nawiązania do stylu art déco widać także w nowoczesnych wnętrzach. W tej minimalistycznej sypialni jest to ułożona w geometryczne wzory sztukateria, które podkreśla szykowny charakter wnętrza. Doskonale pasuje tu lustro Modern SQ.

Styl orientalny i subtelne złote dodatki

Silnie działa na wyobraźnię, pobudza zmysły, a przede wszystkim kusi swą egzotyczną urodą i innością. Nic dziwnego, że począwszy od XVIII wieku styl orientalny pojawia się regularnie w europejskich wnętrzach. Ostatnio był popularny w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy to młodych ludzi ogarnęła fascynacja filozofią Dalekiego Wschodu.

Industrialny salon z orientalnym wykończeniem.

Fot. 6. W nowoczesnej odmianie stylu orientalnego złote dodatki to najczęściej wyszukane pamiątki z podróży lub przedmioty przywołujące ich wspomnienia. [ikona aparatu @blackhaus /Karol Cieplinski Architekt]

Zestaw złotych dodatków wraz z lustrem Ring Ambient od GieraDesign

1. Poduszka Cosmonova / Podpierzyna.com, 2. Podstawka na kadzidło Stone / fabrykaform.pl, 3. Lustro Ring Ambiet / GieraDesign, 4. Świecznik Budda / #DomPanaKleksa.

Dekadę później zniknął, ale nie na długo. Znów powrócił! Na szczęście jednak teraz wygląda zupełnie inaczej niż trzydzieści parę lat temu. Nie jest już bowiem mieszanką elementów wystroju namiotu Beduina, komnaty hinduskiego maharadży i świątyni buddyjskiej, tylko daleką od kiczu nowoczesną aranżacją z kilkoma orientalnymi akcentami. To przeważnie jeden albo dwa bogato zdobione rzeźbieniami, złoceniami czy malunkami azjatyckie meble, np. stolik kawowy i komoda, a także ażurowa lampa z metalu w kolorze złota, nieraz perski dywan czy poduszki w orientalne wzory. Nie musi ich być wiele. Na tle prostych form i stonowanych kolorów od razu rzucają się w oczy, nadając wnętrzu zdecydowany charakter.

Orientalna lampa "ptak" w koleże złotym ze zielonym abażurem.

Fot. 7. Lampa podłogowa Flaming wzmacnia orientalny styl wnętrza. [ikona aparatuArtDecor24]

Kadr wnętrza ze zbliżeniem na lustro Hoko od GieraDesign.

Fot. 8. Tapeta, na tle której zawisło nasze lustro Hoko ożywia prostotę aranżacji i nadaje jej intrygujący charakter. [ikona aparatu Nut]

Odstęp

Styl boho kocha złoto

Ta eklektyczna mieszanka różnych konwencji aranżacyjnych oraz ornamentyki z wielu regionów świata i różnych epok historycznych złoto kocha tak samo mocno, jak i inne błyskotki. W aranżacji boho, zwłaszcza w tej tradycyjnej, czyli najbardziej ekscentrycznej, złociście połyskują ramy luster i obrazów, figurki bożków, szkatułki, lampiony, haftowane tkaniny dekoracyjne, a także wszelkie bibeloty i naczynia oraz fragmenty mebli. Zbyt bogato? Skąd! Umiar to pojęcie, którego ten styl nie zna.

Wnętrze salonu w stylu boho.

Fot. 9. Niebanalny klimat tego brooklińskiego mieszkania tworzy mieszanka stylów i kolorów. Tutaj nuda nie ma wstępu.  [ikona aparatu Maura McEvory]

Scandi chic i złoto

Pokusie sięgnięcia po złoto nie oparł się nawet znany ze skromności i bezpretensjonalności styl skandynawski. I tak powstała jego kobieca odmiana, nazwana scandi chic – prosta, a jednocześnie bardzo elegancka. Szyku dodaje jej złoto, z którego są podstawy lamp, a nieraz też i mebli oraz dodatki dekoracyjne, jak ramy obrazów czy luster.

Skandynawski salon z szykownymi dodatkami w złotej barwie.

Fot. 10. W urządzonym w stylu scandi chic salonie jest mnóstwo złotych elementów, które opromieniają wnętrze ciepłym blaskiem. Na ścianie lustro Scandi Slim złote [ikona aparatu @domsli]

Złota barwa, zestawiona z bielą i pudrowymi odcieniami różu lub jasnym błękitem czy pastelowym odcieniem żółtego, tworzy bardzo subtelną paletę kolorystyczną, do której ożywczy element kontrastu wprowadzają niewielkie akcenty czerni. W motywach dekoracyjnych dominują realistyczne wzory kwiatowe, a z tkanin nie wybiera się kretonu ani surowego płótna, tylko luksusowy aksamit i futra. Jest przytulnie, jak w każdym skandynawskim wnętrzu, ale bardziej wytwornie.

Sypialna w stylu Scandi Chic z dekoracyjnym lustrem Hoko od GieraDesign.

Fot. 11. Przytulna skandynawska sypialnia, której szlachetności dodają delikatne złote akcenty.

Złoto nawet w stylu modern

Na złoto otwierają się także nowoczesne aranżacje, tracąc tym samym typową dla siebie powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że oszczędny dotąd wystrój modernistyczny nabiera pałacowego przepychu. Bynajmniej! Projektanci bowiem dawkują złoto w tym stylu bardzo oszczędnie, tak żeby nie grało głównej roli, a było jedynie dodatkiem, którego zadaniem jest nie tyle oszałamianie splendorem, ile subtelne rozświetlanie i ożywianie stonowanej kolorystyki wnętrza, a także, co oczywiste, jego zdobienie.

Efektowny salon w stylu Modern o jasnoszarych i beżowych barwach z subtelnymi złotymi dodatkami.

Fot. 12. Nowoczesny nie musi oznaczać chłodny — kolory oraz miękkie kształty elementów wyposażenia nadały modernistycznemu salonowi przytulny charakter. Złoto, choć zastosowane oszczędnie, dodatkowo podniosło temperaturę wnętrza.  [ikona aparatu @quadro_room]

W modernistycznych wnętrzach złote mogą być elementy niektórych mebli (nie więcej niż dwóch czy trzech), lampa, rama lustra czy obrazu, kilka przedmiotów dekoracyjnych i na przykład jeden z kolorów tworzących wzór na tapecie, przyklejonej do ściany za sofą. Tyle w zupełności wystarczy!

Toaletka w nowoczesnej sypialni efektownym złotym lustrem Portal od GieraDesign.

Fot. 13. Nad toaletką powieszono bokiem lustro Portal Wide złote. Czy kompozycja ciemnej zieleni ze złotem nie jest piękna? [Projekt: kohlrabi.pl, ikona aparatu Stanisław Zajączkowski]

Złote dodatki we wnętrzach

Najprostszym sposobem na dodanie blasku i elegancji każdemu wnętrzu, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzone, są złote dodatki. Ich oferta jest obecnie bardzo szeroka i z pewnością każdy znajdzie w niej coś pasującego do wystroju swojego mieszkania.

Złote dodatki do mieszkania a wśród nich złote lustra od GieraDesign.

 1. Uchwyty mosiężne Venus / papdeco.com, 2. Kinkiet Loro / kinghome, 3. Lampa wisząca Rose Bud / invitinghome.com, 4. Lustro Portal złote / GieraDesign, 5. Dekoracja ścienna Ginko / sfmeble.pl, 6. Obraz na płótnie / art-and-texture.pl, 7. Lustro dekoracyjne Demi / GieraDesign

Podsumowanie

Omawiając aranżacje, w których pojawia się złoto, zrezygnowaliśmy z przeglądu stylów historycznych, jak barok, rokoko, klasycyzm czy secesja, w których barwa tego szlachetnego kruszcu grała jedną z głównych ról. Te epoki w dziejach wnętrzarstwa zostały już dogłębnie zbadane i opisane w licznych książkach i artykułach naukowych. Nie wydaje się więc, żeby była potrzeba dorzucania do nich jeszcze garści własnych przemyśleń, zwłaszcza że nas bardziej interesuje to, co dzieje się tu i teraz. A kariera, jaką obecnie robi złoto we wzornictwie, jest wręcz oszałamiająca. Właściwie żadne modne wnętrze bez niego się nie obejdzie. I to bez względu na to, jaki styl w nim panuje!

Odstęp Odstęp

zakończenie tła

Autorzy pozostałych zdjęć w kolejności występowania: 4. GieraDesign / Katarzyna Bialasiewicz / Photographee.eu; 5. GieraDesign / Denis / AdobeStock; 11. GieraDesign / Artajafara / AdobeStock; ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GD Aleksandra Giera. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium