Hygge – duńska recepta na szczęście

Hygge – duńska recepta na szczęście

Odstęp

Fot.1. Ogromne lustro Scandi Slim miedziane  powiększa optycznie sypialnię.

Poczucie szczęścia daje cieszenie się chwilą, celebrowanie ulotnych przyjemności i docenianie tego, co się ma, a nie pogoń za pieniędzmi czy sławą. Tak przynajmniej wynika z hygge, filozofii życia, którą wyznają Duńczycy – ponoć najszczęśliwsi ludzie na świecie.

Chłodno, wietrznie, deszczowo i ciemno przez wiele miesięcy – klimat Danii nie nastraja tak optymistycznie, jak np. śródziemnomorski, a mimo to jej mieszkańcy są zadowoleni z życia i od lat uważają się za bardzo szczęśliwych, co potwierdzają coroczne badania ONZ, publikowane w World Happiness Report. Prawdopodobnie decyduje o tym hygge.

Hygge – jak się wymawia?

Marie Tourel Søderberg na promocji w Gdańsku swojego bestsellera "Hygge. Duńska sztuka szczęścia" radziła, żeby ułożyć usta tak, jakby zamierzało się zdmuchnąć świecę i mówić, wypuszczając powietrze. Wyjdzie ”huuuge”, co będzie w miarę bliskie oryginalnemu brzmieniu. Niełatwe i nieco dziwne? Powiedz więc po polsku – „hyge”. Rozmówca z pewnością cię zrozumie. Przecież on tak samo wymawia to słowo.

Hygge – co to jest

Równie trudno podać znaczenie hygge, bo nie mamy jego odpowiednika; trzeba więc posłużyć się opisem. Znajdziemy go we wspomnianej wyżej książce. Jej autorka wyjaśnia, że są to „chwile szczęścia, ciepła i bliskości, które możemy odnaleźć w najzwyklejszych sytuacjach”. Definicja ta chyba najlepiej oddaje filozofię życiową Duńczyków, którzy nie oczekują zbyt wiele od losu, a wielką radość przynosi im nie tylko wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, ale również tak prozaiczne czynności, jak np. picie kawy w czasie przerwy w pracy i domowych zajęciach, chrupanie własnoręcznie upieczonych pierniczków czy wieczorna kąpiel. Tym chwilom przyjemności towarzyszy bowiem nastrój odprężenia, wewnętrzy spokój, a także poczucie spełnienia i akceptacji siebie oraz otaczającego świata. Tę cenną umiejętność Duńczycy pielęgnowali w sobie przez wieki, o czym świadczy źródłosłów hygge – staronordyjskie "hyggja", które oznaczało mniej więcej to samo.

co to jest Hygge

Domowe życie

Nieprzyjazna pogoda skłania do spędzania popołudni i wieczorów w domowym zaciszu. Gdy za oknem deszcz i wiatr, przebywanie w cieple, w gronie rodziny i przyjaciół daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość przeżywania hygge. Nic dziwnego, że mieszkańcy Danii są domatorami! Co prawda, mają na to czas, bo jak niewielu Europejczyków potrafią zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym. O godzinie 16 czy 17 wszyscy, od menedżerów po szeregowych pracowników, opuszczają biura i fabryki, zostawiając za zamkniętymi drzwiami stres, nerwowość i myślenie o niedokończonych zadaniach. Reszta dnia jest przeznaczona tylko dla nich i bliskich. Nie znaczy to, że nie mają ambicji zawodowych. Jednak w systemie wartości Duńczyków kariera nie zajmuje najwyższej pozycji. Jak zatem wyglądają ich mieszkania, do których tak się spieszą?

Styl hygge we wnętrzach

Nie ma nic wspólnego z reprezentacyjnością. Duńczykom nie zależy, żeby ich domy robiły wrażenie na gościach czy podkreślały status majątkowy lub pozycję społeczną mieszkańców. Za cel stawiają sobie stworzenie klimatu domowego ciepła i przytulności. I właśnie temu podporządkowują dobór wszystkich elementów wyposażenia wnętrza.

Komfortowe meble

Duńczycy ogromną wagę przykładają do kształtu mebli. Z rzadka wybierają regularne kubiczne formy, przeważnie decydują się na zaokrąglone krzywizny – miękkie, łagodne dla oka, przyjazne, wręcz zapraszające do odpoczynku. Drugim kryterium, jakim się kierują, jest wygoda – w ich domach nie znajdziemy twardych czy nieergonomicznie zaprojektowanych sof, foteli i krzeseł, które wymuszałyby sztywną pozycję ciała i niemożność jej zmiany. Meble wypoczynkowe mają przecież służyć do relaksu! Z tego samego powodu musi ich być tyle, żeby każdy z domowników i często wpadających w odwiedziny przyjaciół mógł się rozłożyć, usiąść z podkurczonymi nogami, a nawet – jeśli najdzie go taka ochota – się położyć. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby wszyscy czuli się swobodnie, bo tylko wtedy będą mogli doświadczać stanu hygge.

Niezbędne dodatki

To one mają za zadanie tworzyć przytulny klimat. W salonach i sypialniach nie brakuje więc dywanów, puchatych poduszek i pledów, ocieplających wnętrza i podnoszących odpoczynek na wyższy poziom komfortu. Po zapadnięciu zmroku często zapala się świece i latarenki, które, podobnie jak ogień na kominku, są niezastąpione w kreowaniu miłego nastroju, sprzyjającego niespiesznym rozmowom przy kieliszku wina i potęgują radość z bycia tu i teraz. Dla Duńczyków ważne też jest otaczanie się przedmiotami z historią. Mogą to być pamiątki przywiezione z podróż czy odziedziczony po dziadkach obraz albo oprawione w ramki fotografie, na których zostały utrwalone mniej lub bardziej istotne chwile z życia rodziny. Wywołują miłe wspomnienia i narzucają wystrojowi indywidualny charakter.

Styl Hygge : wygodna kanapa, duża ilość poduszek i miłe w dotyku koce. Duże lustro Fly  powiększa optycznie wnętrze

Fot.2. Wygodna kanapa, duża ilość poduszek i miłe w dotyku koce to kwintesencja Hygge. Duże lustro Fly  odbija wpadające przez okno światło i rozjaśnia wnętrze.

Łagodna kolorystyka

Dominuje biel, w czystym lub kremowym odcieniu, zwykle zestawiana z beżem, popielatą szarością i pastelami. Mocniejsze kolory, jak czerwienie, oranże czy fiolety, które, jeśli zostaną zastosowane na dużych powierzchniach, mogą pobudzać, wprowadzać niepokój, a nawet i drażnić, pojawiają się jedynie w akcentach. Taka subtelna, dobrze przez wszystkich tolerowana paleta barw kreuje we wnętrzach sprzyjającą wyciszeniu i odpoczynkowi atmosferę.

Nowoczesny przestronny salon z kominkiem, duża wygodna kanapa, mnóstwo poduszek, miękkie pledy, nad kanapą galeria grafik w które wkomponowane jest lustro wiszące na skórzanym pasku Scandi Belt

Fot.3. Delikatna, subtelna kolorystyka sprawia że wnętrze jest jasne, ciepłe i przyjemne. Nad kanapą galeria grafik w którą wkomponowane jest lustro Scandi Belt. Odbijające się w nim fragmenty wnętrza sprawiają wrażenie integralnej części kolekcji.

Perfekcyjne oświetlenie

Duńczykom jesienią i zimą we znaki daje się niedobór słońca. Żeby nie poddawać się depresyjnym nastrojom, jakie może wywołać panująca przez większą część doby ciemność, ratują się światłem sztucznym, instalując w każdym pomieszczeniu kilka lamp – sufitowych, ściennych, podłogowych i stołowych. W zależności od sytuacji i potrzeb mogą więc swobodnie regulować intensywność światła, np. zrobić pełną iluminację albo nastrojowy półmrok.

Lustra i ich magiczna moc

Celowi rozświetlenia pomieszczeń służą też lustra. Przechwytując i odbijając światło – naturalne i emitowane przez wszechobecne lampy, zwiększają jego natężenie, przez co wnętrze wydaje się niemal tak jasne, jakby zalewały je promienie słońca. Aby osiągnąć taki efekt, jedno lustro, zwłaszcza małe, nie wystarczy. Zwykle więc jest ich więcej. Gdzie się je umieszcza?

Najczęściej na ścianie naprzeciwko okna, na ogół nad komodą albo konsolką. Może to być jeden model w kształcie wydłużonego w poziomie prostokąta o większych wymiarach bądź dwa okrągłe o różnej średnicy albo jednakowej, ale na różnej wysokości. Świetnie będą wyglądać lustra zawieszone na paskach lub lustra na sznurze.

Salon w skandynawskim stylu, za kanapą zestaw trzwech luster Ambient Slim, obok propozycje innych luster nad komodę

Fot.4. Lustra wiszące nad komodę. Od lewej: Scandi Power Mint, Scandi Slim, oraz Scandi Belt.

Na jednej ze ścian jako część domowej galerii, złożonej z grafik, obrazów czy pamiątkowych zdjęć, przeważnie w różniących się formą i barwą ramach, rzadziej w jednakowych. Pomiędzy nie wkomponowuje się lustra o różnych kształtach, także oprawione. Odbijające się w nich fragmenty wnętrza i tego, co w nim się dzieje sprawiają wrażenie integralnej części kolekcji.

Odważniejsi zawieszają na ścianie, np. nad łóżkiem albo kanapą, naprawdę duże lustro, lub kilka okrągłych luster o różnej średnicy. Nie tylko rozświetlają wnętrze, ale i pełnią w nim istotną rolę dekoracyjną.

Sypialnia w stylu skandynawskim, kolorystyka szaro różowa z dodatkami w miedzianym kolorze, nad łóżkiem duże okrągłe lustro Scandi miedziane

Fot.5. Duże lustro Scandi miedziane umieszczone nad łóżkiem rozświetla i powiększa optycznie sypialnię.

Sypialnia w skandynawskim stylu, jasne kolory, ciepły pled, nad łóżkiem Zestaw okrągłych luster Trio tworzy nad łóżkiem oryginalna dekoracyjna kompozycja z luster o różnej średnicy

Fot.6. Zestaw okrągłych luster Trio tworzy nad łóżkiem oryginalną, dekoracyjną kompozycję.

 

Hygge po polsku

Nie mając tak wysokich dochodów jak mieszkańcy Danii ani takiego zabezpieczenia socjalnego, jakie im zapewnia państwo, martwimy się o pracę, stan naszych finansów i z niepokojem patrzymy w przyszłość. A to negatywnie odbija się na naszych nastrojach i nierzadko zaburza relacje z bliskimi. Zastanówmy się, czy nie warto zapożyczyć od Duńczyków nie tylko słowa hygge, ale i kryjącego się za nim systemu wartości. Z pewnością wymaga to zmiany mentalności, co może być bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Zwłaszcza, gdy zaczniemy od małych kroków. Na początek proponujemy:

  • Przearanżuj swoje mieszkanie, kreując w nim atmosferę domowego ciepła, która kusi przytulnością i zachęca do częstego w nim przebywania. Nie trzeba wiele! Właściwie wystarczą tylko dodatki (jakie, przeczytaj wyżej). - Spróbuj zmienić swoje patrzenie na świat. Przestań myśleć, że tylko wielkie wydarzenia czy sukcesy są warte uwagi. Dostrzeż w zwykłej codzienności miłe chwile i zacznij się nimi cieszyć.
  • Przestań traktować gotowanie jak karę od losu. Zachęć do pomocy męża i dzieci, a nawet i znajomych, a przekonasz się, że praca w kuchni stanie się wspaniałą zabawą. Będzie to również okazja do dłuższego przebywania razem. A właśnie w ten sposób zacieśnia się więzi rodzinne i towarzyskie.
  • Nie jedźcie posiłków przy włączonym telewizorze. Opowieści, co wydarzyło się każdemu z domowników w ciągu dnia, mogą okazać się ciekawsze niż fabuła filmu. Dzielenie się doświadczeniami i wzajemne poznawanie się to zresztą najlepsza droga do budowania głębszych relacji – podstawy filozofii hygge.
  • Gdy najdzie cię chandra, idź na długi spacer po parku, a w powrotnej drodze kup w cukierni ciastko z kremem, nie licząc jego kalorii. Po przyjściu do domu, zrób sobie kawę czy herbatę, usiądź wygodnie w fotelu i rozkoszuj się smakiem wybranej słodkości. Świat od razu nabierze różowej barwy, a ty powoli nauczysz się cieszyć małymi przyjemnościami.

 

Autorzy zdjęć w kolejności występowania: 1. XtravaganT/AdobeStock/GieraDesign; 2. mtlapcevic/AdobeStock/GieraDesign, Burst.shopify.com; 3. Photographee.eu/AdobeStock/GieraDesign; 4. mtlapcevic/AdobeStock/GieraDesign, GieraDesign; 5. mtlapcevic/Fotolia/GieraDesign; 6. Katarzyna Bialasiewicz Photographee.eu/AdobeStock/GieraDesign;
ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium