Styl skandynawski nie jedno ma imię – jego historia i najnowsze odmiany

Styl skandynawski nie jedno ma imię – jego historia i najnowsze odmiany


Fot. 1.: Skandynawska prostota w nowym wydaniu. [ikona aparatu Henrik Nero/Residence Magazine]

 

Największy w sieci poradnik o stylu skandynawskim:

  • Jakie cechy ma styl skandynawski?
  • Jakie formy mebli i dodatków są typowe dla wnętrz w stylu skandynawskim?
  • Jakie elementy wystroju budują przyjazny klimat i komfort skandynawskiego wnętrza?
  • Nowe odmiany stylu skandynawskiego

 

Naturalne, pełne światła, bezpretensjonalne, przyjazne – te określenia najlepiej oddają charakter skandynawskich wnętrz. Ponieważ przede wszystkim mają one służyć wygodzie domowników, są praktycznie wyposażone i stosunkowo skromnie ozdobione. Mimo to prezentują się bardzo efektownie. Pewnie dlatego tak kochamy styl skandynawski.

Można powiedzieć, że to miłość wieczna, bo trwa już niemal wiek i nic nie wskazuje, żeby miała szybko przeminąć. Wprawdzie dzisiaj nieco spowszedniała i nie chwyta tak mocno za serce, ale styl skandynawski, zwany w skrócie scandi, nadal ma liczne grono oddanych wielbicieli, które wcale nie zmniejsza się wraz z upływem lat.

 

Przestronne i efektowne wnętrze w stylu skandynawskim

Fot. 2.: Przytulne wnętrze w skandynawskim stylu. [ikona aparatu Alvhem.com]

Kreska oddzielająca

Styl skandynawski – skąd się wziął?

Wykreowali go designerzy z Danii i Finlandii, mi.in. Arne Jacobsen, Hans Wegner, Verner Panton, Alvar Aalto. Niektórzy z nich już w latach trzydziestych XX w. tworzyli dzieła nowatorskie, które nawet teraz wydają się bardzo nowoczesne i nie przestają być wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń projektantów. Dowodem na to są choćby projekty Fina Alvara Aalto – stołek nr 60, fotel nr 404 czy wazon Kałuża – nadal produkowane i niezmiennie budzące zachwyt.

Alvar Alto  i jego projekty

Fot. 3.: Fiński architekt Alvar Aalto i jego najsłynniejsze projekty: 1.stołek 60, projekt z 1933 r.; 2. fotel Paimio, projekt z 1931 r.; 3. wazon Savoy (w Polsce znany pod nazwą Kałuża), projekt z 1937 r.

Inspirując się tradycyjnym rzemiosłem, w którym forma przedmiotu nierozdzielnie była związana z jego funkcją, twórcy stylu skandynawskiego poszukiwali nowych technik w meblarstwie i eksperymentowali z nieużywanymi przedtem materiałami, np. z giętą sklejką.

Hans Wegner i jego projekty

Fot. 4.: Duński projektant Hans Wegner i jego produkty: 1. krzesło 30, projekt z 1954 roku; 2. krzesło Wishbone, projekt z 1949 roku; 3. krzesło Peacock, projekt z roku 1947.

Stawiając na pierwszym miejscu ergonomię oraz obniżając koszty produkcji, nie zaniedbywali jednak atrakcyjnego wyglądu przedmiotów. W rezultacie proponowane przez nich meble i dodatki wyróżniały się nie tylko dopracowaną formą, ale także przystępnymi cenami. Nie zmieniło się to do dziś.

Arne Jacobsen i jego projekty

Fot. 5.: Duński architekt i projektant Arne Jacobsen oraz ikony jego twórczości: 1. krzesło Series 7, projekt z 1955 roku; 2. lampa podłogowa AJ Floor, projekt z 1960 roku; 3. Budzik Station, projekt z 1939 roku; 4. fotel Egg, projekt z 1958 roku.

 

Verner Panton i jego projekty

Fot. 6.: Duński projektant Verner Panton i jego najsłynniejsze projekty: 1. lampa Moon, projekt z 1960 roku; 2. lampa Fun, projekt z 1964 roku; 3. lampa Flowerpot, projekt w 1968 roku; 4. fotel Panton Chair, projekt powstawał w latach 1960-1969.

Kreska oddzielająca

Styl skandynawski – charakterystyka

Najważniejsza we wnętrzach skandynawskich jest panująca w nich przyjazna domownikom atmosfera i sprzyjająca komfortowi życia funkcjonalność. A na to wpływ mają odpowiednio dobrane poszczególne elementy wystroju, czyli...

Salon urządzony w stylu skandynawskim, z białą podłogą.

Fot. 7.: Prosty i przytulny salon. Osłonięta na ścianie cegła dodaje wnętrzu ekstrawagancji. [ikona aparatu Alvhem.com]

Meble w stylu skandynawskim

We wnętrzach w stylu skandynawskim nie widuje się mebli o masywnych kształtach. Wszystkie mają lekkie, proste formy, z łagodniejszymi dla oka zaokrąglonymi krzywiznami. To sprawia, że nawet te duże wyglądają na mniejsze, niż są w rzeczywistości, w efekcie czego nie zagracają wnętrza. A wrażenie przestronności jest w tym stylu bardzo ważne! I druga istotna cecha mebli w stylu skandynawskim – mają służyć celom nie tyle reprezentacyjnym, ile praktycznym. Z tego właśnie powodu meble o charakterze czysto dekoracyjnym, jak np. konsolki, we wnętrzach skandynawskich raczej się nie pojawiają. Wszystkie inne już tak, a zwłaszcza:

  • Regał w stylu skandynawskim – To przebój skandynawskiego wzornictwa, który rozwiązał problem przechowywania książek oraz przeróżnych drobiazgów w pokojach dziennych. Z tego powodu regał zrobił oszałamiającą karierę – dzisiaj widujemy go w niemal wszystkich mieszkaniach, nawet tych urządzonych w innych stylach. Typowo skandynawskie regały mają proste, ale ciekawe, nierzadko nieregularne formy. Zazwyczaj składają się z półek otwartych i zamykanych drzwiczkami, tak by można było schować przedmioty nieestetyczne, a na widoku pozostawić tylko te ładne.

    Modułowy regał w stylu skandynawskim

    Fot. 8.: Regał rozwiązuje problem przechowywania dokumentów i przeróżnych drobiazgów, ułatwiając tym samym utrzymanie porządku. Na zdjęciu regał modułowy, który można dowolnie konfigurować. [ikona aparatu VOX.pl]

     

  • Szafa w stylu skandynawskim – Wprawdzie to obowiązkowy element wystroju każdego domu, ale ukryty w korytarzach, garderobach czy sypialniach. Tak nie jest w skandynawskich wnętrzach! W nich szafę stawia się także w salonie. Oczywiście, nie każdą. Musi to być mebel, który nie przytłoczy aranżacji, a więc stosunkowo niewielki, niesięgający sufitu i koniecznie wspierający się na smukłych, dodających mu lekkości nóżkach.

    4 szafy wolnostojące w stylu skandynawskim

    Fot. 9.: Szafy w skandynawskim stylu: 1. „SteensBaroque”/Bonami; 2. „White Classic”/Strefa Livingu; 3. „Scandi XL”/Onemarket; 4. „Lilla biała”/Lectus24.

     

  • Stół w stylu skandynawskim – On również nie powinien dominować we wnętrzu. Dlatego modele na masywnych podstawach są wykluczone. Wszystkie stoły skandynawskie mają dość cienkie nogi i zaoblone krawędzie blatów, co wizualnie je pomniejsza. I przeważnie są rozkładane, tak by można było dopasować ich wielkość do liczby zasiadających przy nich biesiadników.

Co do kształtu, to reguł nie ma – może być prostokątny, okrągły czy owalny. Jaki wybrać, zależy tylko od miejsca przeznaczonego na jadalnię.

    Stół na cienkich nogach w stylu skandynawskim

    Fot. 10.: Rozkładany stół z litego dębowego drewna. [ikona aparatu Smreki.com]

    Stół na cienkich nogach w stylu skandynawskim

    Fot. 11.: Ulubiony przez Skandynawów okrągły stół na zwężających się do dołu nogach. Ma też inną istotną zaletę – usiądzie przy nim więcej osób niż przy prostokątnym o porównywalnej powierzchni blatu. [ikona aparatu Gyrithe Lemche/Alt.dk]

     

  • Sofa w stylu skandynawskim – Koniecznie musi mieć ergonomiczny kształt, czyli być tak wyprofilowana, by zapewniała jak największą wygodę. Najczęściej ma łagodną, opływową formę, zaokrąglone na krawędziach oparcie i podłokietniki, które ułatwiają przyjęcie przez odpoczywającą osobę swobodnej, sprzyjającej odpoczynkowi pozycji. I tak samo, jak inne meble, sofa powinna wspierać się na dość wysokich nóżkach, odciążających ją optycznie.

    Szara sofa w stylu skandynawskim

    Fot. 12.: Sofa powinna być na tyle duża, żeby wszyscy domownicy na niej się zmieścili. Koniecznie musi być usłana poduszkami, których zadaniem jest nie tylko zapewnianie wygody odpoczywającym osobom, ale i dekorowanie wnętrza.

     

Styl skandynawski – materiały

Jak najwięcej naturalnych materiałów, bo to one w znacznej mierze kreują przyjazny klimat wnętrz skandynawskich. Króluje drewno w jasnych barwach, zestawione z bielonym, albo z płytami drewnopochodnymi, zazwyczaj malowanymi na biało, rzadziej na inne, przeważnie pastelowe kolory.

Kuchnia w stylu skandynawskim z drewnianą podłogą, stół z bielonego drewna i krzesła z jasnego drewna

Fot. 13.: Naczyń o efektownych formach Skandynawowie nie chowają do szafek, tylko ustawiają na półkach i stołach, tworząc z nich dekoracyjne kompozycje, które urozmaicają prostotę wystroju wnętrza.

Świetnie z tym materiałem komponują się plecionki z włókien roślinnych. Dużo jest szkła i ceramiki, od niedawna coraz więcej metalu. Z tkanin – bawełniane kretony i lniane płótna z nadrukowanymi wzorami, a także wełniane dzianiny.

Kanapa z wieloma poduszkami, pleciony dywan oraz tkaniny dekoracyjne, wiklinowy żyrandol.

Fot. 14.: Przemyślany dobór materiałów, to sposób na nadanie wyrazistego charakteru stonowanemu, oszczędnie urządzonemu wnętrzu. Różnicuj je pod względem koloru, faktury i stopnia połyskliwości powierzchni. [ikona aparatu Scraperka.pl]

Styl skandynawski – kolory

Takie, które rozjaśniają wnętrze. Ściany, a nieraz i podłogi, są malowane na biało albo na popielatą szarość. Białą barwę ma także większość wyposażenia.

Sypialnia o białych ścianach i podłodze z bielonego drewna, z czarnymi i różowymi dodatkami.

Fot. 15.: Biel, popielata szarość, jasny beż i akcenty wyrazistej czerni – to paleta kolorystyczna typowa dla skandynawskich aranżacji. Doskonałym uzupełnieniem jasnych ścian będą grafiki i lustra w czarnych ramach, tu – lustro stojące Verte.

Wyrazistsze kolory, przeważnie pastelowe odcienie błękitu, zieleni, różu czy żółtego oraz akcenty czerni pojawiają się tylko w dodatkach. Ożywiają aranżację, ale nie burzą jej spokojnej atmosfery.

Widok z salonu przez otwarte dwuskrzydłowe białe drzwi na sypialnię, ściany w kolorze miętowej szarości.

Fot. 16.: W nowszych odmianach stylu skandynawskiego, popielate szarości nierzadko zastępuje miętowa szarość – zwana obecnie „new grey”. [ikona aparatu entrancemakleri.se]

Styl skandynawski – wzory

Również w tej dziedzinie Skandynawowie wypracowali własny, od razu rozpoznawalny styl. Najbardziej charakterystyczne są ornamenty roślinne, mocno uproszczone, wręcz zgeometryzowane oraz zaczerpnięte ze sztuki ludowej motywy zwierzęce, które wyglądają, jakby zostały narysowane ręką dziecka. Często pojawiają się również czarno-białe wzory graficzne, a także typograficzne, czyli kompozycje z liter, napisy, sentencje.

Geometryczne czarnobiałe wzory na poduszkach i dodatkach, to typowe ornamenty w stylu skandynawskim

Fot. 17.: Wyraziste motywy graficzne w kontrastowej, biało-czarnej kolorystyce to niezawodny sposób na ożywienie i zdynamizowanie spokojnego, neutralnego wnętrza.

Ściana w sypialni z tapetą w czarno-biały marokański wzór

Fot. 18.: Wyraziste ornamenty stosuj na tkaninach dekoracyjnych, ceramicznych naczyniach lub na tapecie, czyli elementach, które łatwo zastąpić innymi, zmieniając tym samym charakter aranżacji. Nad toaletką lustro na pasku Scandi Belt. [ikona aparatu totodesign.pl]

linia 1 px

Styl skandynawski – dodatki

Mają zdobić i jednocześnie służyć praktycznym celom. To przeważnie tkaniny – poduszki na sofie i fotelach, zasłony w oknach, dywany na podłodze. Ich zadaniem jest nie tylko ożywiać barwnymi plamami kolorystykę aranżacji, ale też wprowadzać do wnętrza przytulną atmosferę i je ocieplać.

Dodatki w stylu skandynawskim - doniczki i drewniane stołeczki

Fot. 19.: W stylu skandynawskim, który z założenia ma być bliski naturze, rośliny są wręcz niezbędne. Podkreśl ich urodę ładną doniczką czy podstawką.

Czarno-białe poduszki i plakaty na ścianie


Fot. 20.: Oprawione w proste ramki pamiątkowe zdjęcia, grafiki i sentencje – to skromne i tanie dekoracje, ale znakomicie odgrywają swą zdobniczą rolę.

linia 1 px

Bardzo charakterystyczne są również obrazy, nie tyle działa sztuki, ile reprodukcje grafik, rysunków albo plakaty, oprawione w proste ramy i najczęściej ułożone w dekoracyjną kompozycję na ścianie. Na półkach, stołach i stolikach ustawia się zaś pojedynczo albo w grupach patery, misy, dzbany, świeczniki i wazony – z kwiatami albo puste. Chociaż nie są to żadne wyrafinowane przedmioty, to jednak znakomicie odgrywają swą zdobniczą rolę i oczywiście przydają się do nakrycia stołu podczas większych przyjęć.

 Kompozycja dodatków - wazoniki, plakaty i tkaniny na drewnianej drabince

Fot. 21.: Wazony, grafiki i wiszące na meblach wzorzyste tkaniny – to w umiejętnym wyeksponowaniu zwykłych przedmiotów tkwi tajemnica skandynawskiej sztuki dekoracyjnej.

Styl skandynawski – oświetlenie

Jest bardzo istotnym elementem wystroju, bo jesienią i zimą rekompensuje niedobór naturalnego światła, który jest dla mieszkańców Północy prawdziwym utrapieniem. Przede wszystkim oświetlenie musi być zróżnicowane. Oprócz lamp wiszących na środku sufitu i nad stołem obowiązkowo pojawiają się jeszcze kinkiety oraz lampy stołowe i podłogowe, tak żeby w zależności od potrzeb i sytuacji można było zrobić pełną iluminację albo nastrojowy półmrok. Mogą mieć minimalistyczne formy, wtapiające się w prostotę wnętrza albo bardziej ekstrawaganckie, które skupiają na sobie wzrok, stając się gwiazdami aranżacji. Dopuszczalna jest również mieszanka jednych i drugich. Stylem skandynawskim nie rządzą bowiem sztywne, niepozwalające na swobodę wyboru zasady.

Propozycja 10 lamp w stylu skandynawskim

Fot. 22.: Lampy w skandynawskim stylu: 1. „Under the bell”/Muuto; 2. „Marcello”/Lamkur; 3. „Mekong”/Good&Mojo; 4. „Ay illuminate Nama 4”/Ilumia; 5. „Eglo”/Tarega; 6. „Britta”/Italux; 7. lampa wisząca „M naturalna”/HK Living; 8. „Strap”/Nordlux; 9. „Lucy woodlike teak”/Hedemann Denmark; 10. „Jake”/Jella&Jorg.

Kreska oddzielająca

Czym się różni dom w stylu skandynawskim od mieszkania?

Różnic jest niewiele, bo zarówno dom w stylu skandynawskim, jak i mieszkanie są bardzo podobnie urządzone. Nawet jeśli do aranżacji willi wybrano meble i dodatki z kosztowniejszych materiałów czy bardzo drogie klasyki designu, to wygląda ona niemal równie skromnie co wystrój wnętrza średnio sytuowanej rodziny. Na takie wrażenie w głównej mierze wpływa prostota wszystkich elementów wyposażenia i brak bogatych zdobień.

Przestronny salon w domu urządzonym w stylu skandynawskim

Fot. 23.: Gdyby nie wielkość pomieszczenia i widok z okien na ogród, można by odnieść wrażenie, że ten salon znajduje się w mieszkaniu w bloku, a nie we wspaniałej willi. Nie ma tu bowiem żadnych kosztownych, wskazujących na status społeczny mieszkańców elementów wystroju. Wszystko, co jest, ma bowiem służyć wygodzie życia, a nie celom reprezentacyjnym.

Duża kuchnia połączona w jadalnią w domu jednorodzinnym

Fot. 24.: Funkcjonalność to kolejne słowo-klucz we wnętrzach, urządzonych w stylu skandynawskim. Sporo miejsca do przechowywania, wygodne blaty robocze, łatwy dostęp do wszystkich urządzeń – to cechy kuchni skandynawskich zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. 

Właściwie jedyną różnicą, która w domu od razu rzuca się w oczy, jest wrażenie większej przestronności. Mebli bowiem jest w nim tyle samo albo niewiele więcej niż w przeciętnym mieszkaniu. Nawiasem mówiąc, wstawianie do pomieszczenia tylu sof i foteli, żeby wszyscy domownicy i odwiedzający ich goście mieli gdzie usiąść to także skandynawska specyfika.

Kompaktowe mieszkanie w stylu skandynawskim

Fot. 25.: Żeby na małym metrażu zyskać wrażenie przestronności, zamiast ścian lepiej zbudować delikatne przeszklenie lub wydzielić strefy optycznie. [ikona aparatu Shokodesign.pl]

Kreska oddzielająca

Styl skandynawski – nowe odmiany

To jeden z nielicznych stylów, który nie stoi w miejscu, tylko nieustannie się rozwija, podążając za wciąż pojawiającymi się nowymi trendami wnętrzarskiej mody. W efekcie przybiera coraz to inne oblicze, nie tracąc przy tym typowych dla siebie cech. W ostatnich latach wyewoluowały trzy odmiany stylu skandynawskiego, które nazwano new nordic, dark nordic i scandi chic.

Styl New nordic

To idealna aranżacja dla wyznawców duńskiej filozofii hygge, czyli domatorów, którzy uwielbiają spędzać czas z bliskimi w domowym zaciszu, ciesząc się z ich towarzystwa i z drobnych przyjemności, jakie przynosi każdy dzień. Styl new nordic tworzy bowiem we wnętrzu atmosferę rodzinnego ciepła, sprzyjającą właśnie takiemu stylowi życia. A jakie jego elementy składowe mają na to wpływ? Głównie kolory i tkaniny. Skandynawskie chłodne biele zastępuje przyjazna i przez wszystkich dobrze tolerowana paleta beżów z akcentami równie miłych dla oka błękitów i zieleni, rzadziej zszarzałych żółci czy zrudziałych czerwieni.

Salon w stylu New Nordic. Na sofach dekoracyjne poduszki i tkaniny o grubych splotach.

Fot. 26.: Mnóstwo jednobarwnych poduszek, różniących się odcieniami i fakturą, miękki pled o wyraźnym splocie, pętelkowy dywan – to głównie ilość tkanin i ich rodzaj odróżnia aranżację w stylu new scandi od klasycznego wnętrza skandynawskiego. Na ścianie dekoracja z dwóch zestawów lustra Trio. [ikona aparatu totodesign.pl]

W new nordic jest jeszcze więcej niż w scandi poduszek i dywanów. Na podłodze i oparciach foteli czy sof kładzie się też owcze skóry i miękkie pledy. Dekoracyjne tkaniny zdobią nie tak typowe dla scandi dwu- albo wielobarwne motywy, tylko wzory fakturowe – pętelki, grube sploty czy puchate włoski. Na ścianie nieraz pojawia się nadająca charakter wystrojowi tapeta z wyrazistym ornamentem, ale częściej galeria, składająca się z grafik, obrazów i rodzinnych zdjęć. Obowiązkowe też są kwiaty doniczkowe i drewno w naturalnym odcieniu (nie malowane!).

Styl Dark Nordic

Aranżacja w stylu dark nordic ma ekstrawagancki charakter, ale jest też bardzo nastrojowa oraz wydaje się niezwykle wytworna i właśnie to zasadniczo ją odróżnia od wystrojów w stylu scandi czy new nordic, dla których najbardziej typowymi cechami są skromność i brak ostentacji. W stylu dark nordic wrażenie luksusu wywołuje przede wszystkim kolorystyka oraz szlachetniejsze materiały. Dominują ciemne barwy – grafitowe i antracytowe szarości, nieraz czerń, które zestawia się z błękitem królewskim albo kobaltowym, szmaragdową zielenią czy bordową czerwienią oraz rozjaśniającymi wnętrze, białymi lub popielatymi płaszczyznami. Głębokie odcienie ma część ścian, dodatki dekoracyjne i niektóre meble, jak sofa, komoda i krzesła, reszta wyposażenia jest już jasna.

Salon w stylu dark nordic z granatową ścianą

Fot. 27.: Głębokie barwy pochłaniają światło, w zaaranżowanych w nich wnętrzach konieczne jest dobre oświetlenie. Tutaj zapewniają je lampy sufitowe i ścienne. [ikona aparatu Henrik Nero]

Sypialnia w stylu dark nordic z ciemno zieloną ścianą, na łóżku grafitowa narzuta.

Fot. 28.: Ciemna kolorystyka tworzy w tych pomieszczeniach nastrojową, zmysłową atmosferę oraz jest znakomitym tłem dla dekoracji. [ikona aparatu Ragnar Ósmarsson/hetta-hem.blogspot]

Co do form, to są takie same jak w scandi. Różnice widać natomiast w doborze materiałów. Obok naturalnego drewna pojawia się bowiem metal, lakierowany na czarno, ale również w kolorze spatynowanego mosiądzu albo miedzi oraz marmur, a także bogatsze tkaniny, między innymi aksamit.

Elegancka łazienka z okładziną z marmuru, z dodatkiem z jasnego drewna oraz z czarnymi akcentami.

Fot. 29.: Wyraziste motywy graficzne w kontrastowej, biało-czarnej kolorystyce to niezawodny sposób na ożywienie i zdynamizowanie spokojnego, neutralnego wnętrza. [ikona aparatu muunstudio.pl]

Kuchnia w stylu dark nordic z czarnymi szafkami i krzesłami

Fot. 30.: Celowi rozjaśnienia wnętrz, utrzymanych z ciemnych kolorach, służą też zastosowane w nich powierzchnie odbijające światło, takie jak lustra czy okładzina ścian i podłogi z polerowanego na połysk kamienia. [ikona aparatu Contemporist.com]

Styl Scandi Chic

Scandi chic to kobieca odmiana stylu skandynawskiego. Równie prosta, jeśli chodzi o formy, ale bardziej lśniąca, romantyczna i zmysłowa. Tutaj biel zestawia się z pudrowymi odcieniami różu i pastelowym błękitem lub bladą żółcią, tworząc bardzo subtelną paletę kolorystyczną, do której ożywczy element kontrastu wprowadzają niewielkie akcenty czerni.

Romantyczna sypialnia w stylu scandi chic. Nad łóżkiem duże okrągłe lustro w miedzianej ramie Scandi od GieraDesign.

Fot. 31.: Pudrowy róż doskonale komponuje się z miedzianymi dodatkami. Tu świetnym uzupełnienie aranżacji scandi chic jest duże okrągłe lustro Scandi w miedzianej ramie.

Przytulny kącik wypoczynkowy, pełen uroczych dodatków i bibelotów w kolorach szarości i pudrowego różu, z akcentami czerni.

Fot. 32.: Scandi chic wydaje się znacznie bogatszy niż pozostałe odmiany stylu skandynawskiego. Takie wrażenie wywołuje obfitość tkanin dekoracyjnych i wszelkich ozdób, a także pastelowa kolorystyka z akcentami złota. [ikona aparatu@Szelimoda]

Blasku i szyku dodaje aranżacji złoto, grające w stylu scandi chic jedną z głównych ról. Z tego metalu są podstawy lamp, a nieraz też i mebli oraz dodatki dekoracyjne, jak ramy obrazów czy luster. W ornamentyce królują motywy kwiatowe, już nie zgeometryzowane, tylko bardziej realistyczne. Z tkanin wybiera się te luksusowe, np. aksamit, a nawet połyskujący jedwab. Dużo też jest miękkich, grubych dzianin i puchatych futer, które wnoszą do wystroju atmosferę przytulności.

Łazienka w stylu scandi chic z białym marmurem

Fot. 33.: Łazienka urządzona w stylu scandi chic. Na ścianie lustro Scandi Slim złote. [ikona aparatu Scraperka.pl]

Sypialnia z różowymi i złotymi dodatkami

Fot. 34.: W łazience i sypialni, urządzonych w stylu scandi chic, jest mnóstwo złota. Wnętrza więc elegancko lśnią, a materiały użyte do ich urządzenia (w pierwszym marmur, a w drugim aksamit) wywołują wrażenie luksusu. To propozycje dla tych, którym znudziła się skandynawska skromność. [ikona aparatu @kos.home]

Kreska oddzielająca

Lustra w stylu skandynawskim

One są niezwykle istotnym elementem skandynawskiej aranżacji. Lustra mają bowiem za zadanie nie tylko zdobić wnętrze, ale też przechwytywać i odbijać najmniejsze promienie światła, a w efekcie rozjaśniać wnętrze.

 Bardzo duże okrągłe lustro Scandi Slim w miedzianej ramie, w sypialni w stylu skandynawskim

Fot. 35.: Ogromne zwierciadło w cienkiej miedzianej ramie jest właściwie jedyną ozdobą tej sypialni. To lustro Scandi Slim z naszej kolekcji skandynawskiej.

Wiesza się więc nierzadko dwa lustra w jednym pomieszczeniu – na przeciwległych ścianach albo obok siebie, np. nad komodą, a nieraz i umieszcza trzecie pomiędzy zdjęciami i grafikami, tworząc bardzo dekoracyjną kompozycję.

Dwa lustra Scandi Belt na skórzanym pasku w skandynawskiej łazience

Fot. 36.: Dwa wiszące na sznurkach lustra Scandi Belt nad dwoma umywalkami to nie tylko wygoda dla spieszących się rano domowników, ale i znacząca dekoracja łazienki. W stylu skandynawskim rola tych dodatków jest naprawdę znacząca. [ikona aparatu @Szelimoda]

Lustra skandynawskie mają równie proste, pozbawione kanciastości kształty, co reszta wyposażenia. Są na ogół okrągłe albo owalne, oprawione w dość cienkie ramy w odcieniu dobranym do kolorystyki wystroju.

Podłużne owalne lustro Ambient Slim w czarnej ramie w korytarzu zaaranżowanym w stylu skandynawskim.

Fot. 37.: Podłużne lustro Ambient Slim jest na tyle duże, że można się w nim obejrzeć od stóp do głowy. Tak obszerna, odbijająca światło powierzchnia rozjaśnia też pozbawiony okna przedpokój i optycznie go powiększa.

Właśnie takie lustra, które idealnie pasują do każdej odmiany stylu skandynawskiego, mamy w naszej ofercie. Oto kilka wybranych przez nas propozycji:

Inne pasujące do każdego pomieszczenia w którymś z tych stylów znajdziecie na naszej stronie w zakładce „Lustra w stylu skandynawskim >”. Ponieważ jest ich naprawdę dużo, trudno wymienić tutaj wszystkie.

 

zakończenie tła

Autorzy pozostałych zdjęć w kolejności występowania: 3-6 źródło: Wikipedia; 12. GieraDesign / mtlapcevic / AdobeStock; 13. 2mmedia / AdobeStock; 15. GieraDesign / Archinteriors / AdobeStock; 17. kaboompics.com; 18. totodesign.pl; 19. Minh Pham / unsplash.com; 20. kaboompics.com; 21. Alisa Anton / unsplash.com; 23. victor zastol'skiy / AdobeStock; 24. 2mmedia / AdobeStock; 26. totodesign.pl; 31. mtlapcevic / Fotolia / GieraDesign; 35. XtravaganT / AdobeStock / GieraDesign; 37. Dariusz Jarzabek / AdobeStock / GieraDesign; 38. XtravaganT / AdobeStock, GieraDesign; 39. artjafara / AdobeStock / GieraDesign.
ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GD Aleksandra Giera /GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium