Japandi – przytulna wersja minimalizmu

Japandi – przytulna wersja minimalizmu


Fot. 1.: Aranżacja salonu w stylu japandi to świetna propozycja dla ludzi, którzy szukają w domu atmosfery wyciszenia. W aranżacji zostało użyte lustro Scandi Slim.

Co wyjdzie z połączenia japońskiej powściągliwości ze skandynawską przytulnością? Japandi – styl, który wykreuje przyjazne mieszkańcom, zarażające spokojem wnętrze. Idealne do życia.

Wszystko, co powinnyście wiedzieć o japandi

Styl japandi pojawił się stosunkowo niedawno i od razu zdobył popularność, najpierw w Australii, a później na całym świecie. Czy jest to trwały trend, czy tylko krótkotrwała moda, czas pokaże. Jednak już dziś z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że ze względu na swą nieskomplikowaną urodę, prostotę i przyjazną, sprzyjającą wyciszeniu atmosferę, jaką tworzy, ten styl ma szansę na dobre zadomowić się we wnętrzach.

Jasne i przestronne wnętrze mieszkania z wysokim sufitem wykończonym drewnem.

Fot. 2.: Salon o prostych i efektownych formach, utrzymany w kojących odcieniach szarości i beżu. [Zdjęcie: Maria Marinina/TheHouseOfSilence]

Jasny salon z drewnianymi, prostymi meblami oraz drzewkiem stojącym w rogu pomieszczenia.

Fot. 3.: Wystój tego salonu jest minimalistyczny i dość surowy, a dzięki naturalnym materiałom wnętrze stało się przytulne. [Zdjęcie: CommaByron]

Odstęp

Co to jest japandi?

Jak wskazuje nazwa, to aranżacyjna hybryda, która powstała z połączenia stylu japońskiego ze skandynawskim, z każdego biorąc to, co najlepsze. Z japońskiego niechęć do zbytku, umiar w doborze dodatków dekoracyjnych, dostrzeganie piękna w rzeczach niepozornych, miłość do przyrody i spokój, a ze scandi – wygodę, funkcjonalność i przytulność. A jaki efekt przyniosło pomieszanie tak odległych od siebie, przynajmniej geograficznie, konwencji urządzania wnętrz?

Lustro Fusion Corrosi grafitowe we wnętrzu w stylu japandi

W stylu japandi nie ilość dodatków ma znaczenie a ich wysublimowana forma. Doskonale pasuje tu eleganckie lustro Fusion Corrosi grafitowe, z dekorem z postarzanego zwierciadła. 

Lustro Fusion Corrosi grafitowe we wnętrzu w stylu japandi

Fot. 4.: Gdy nie ma nadmiaru kolorów i dekoracji, lepiej widać niuanse kolorystyczne i ciekawe formy mebli.

Charakterystyka stylu japandi

Wystrój w stylu japandi jest ascetyczny, chociaż niepozbawiony domowego ciepła i walorów dekoracyjnych. To aranżacja przemyślana w każdym szczególe. Wszystkie jej elementy są starannie dobrane i zwracają uwagę swą oszczędną, ale efektowną formą i czystymi liniami.

Minimalistyczna jadalnia z meblami o ciekawych kształtach w japońskim stylu.

Fot. 5.: Drewno to ukochany przez japandi materiał. Z niego mogą być nawet klosze lamp. [Zdjęcie: Ingrid Obstad/That Scandinavian Feeling]

Nie ma w niej żadnych mebli ani dodatków, które niczemu nie służą, a wprowadzają jedynie wizualny chaos. Z tego względu wnętrze japandi jest więc bliskie wyrosłemu z japońskiej ideologii zen minimalizmowi, ale ma też wiele cech typowych dla wzornictwa z Północy i właśnie z tego powodu może być akceptowalne przez liczne rzesze zwolenników stylu skandynawskiego.

Czym japandi różni się od scandi?

Przede wszystkim styl japandi jest jeszcze bardziej naturalny, a to dlatego, że nie ma w nim miejsca na materiały, do których produkcji używa się chemii, jak na przykład tworzywa sztuczne czy malowane farbami płyty drewnopochodne.

Przytulne wnętrze sypialni z naturalnym drewnem na suficie.

Fot. 6.: To ascetyczne wnętrze ocieplają drewniane meble i sufit, a bardzo duże okna pozwalają być bliżej natury. [Zdjęcie: Marie Claire Maison/Pensao Agricola]

Wnętrze sypialni w stylu japandi - w wyposażeniu użyto wiele naturalnych materiałów.

Fot. 7.: Zróżnicowane faktury użytych do aranżacji materiałów z powodzeniem zastępują wielobarwne wzory. [Zdjęcie: Georg Roske/Casa Cook]

Odstęp

Urządzone w stylu japandi wnętrze musi też sprawiać wrażenie przestronnego. Stąd ograniczenie do minimum liczby elementów wyposażenia i konieczność chowania wszystkiego w obszernych zabudowach czy zamykanych drzwiczkami szafkach, co zdecydowanie odbiega od założeń skandynawskich aranżacji, które wykorzystują do maksimum każdy skrawek wolnego miejsca w pomieszczeniu i wręcz uwielbiają eksponować na otwartych półkach czy blatach mebli przedmioty zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe. Mniej w nim jest również kochanych przez scandi zdjęć i obrazków na ścianach, a także zdecydowanie różni się od niego kolorystyką. To nie jest jasna aranżacja w palecie popielatych szarości, bieli i pasteli. Tu pojawiają się duże płaszczyzny ciemnych kolorów i akcenty mocnych barw, które nadają wnętrzu bardziej zdecydowany i wyrazistszy charakter.

Wnętrze przestronnego salonu z meblami o jasnych kolorach i obłych kształtach.

Fot. 8.: Skandynawska w stylu lampa podłogowa i przypominające orientalne lampiony lampy u sufitu razem wyglądają świetnie!

Jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

Nie będzie to trudne, jeśli będziesz kierować się naszymi wskazówkami. Oto one:

Najważniejszą cechą stylu japandi jest umiar!

Tego kryterium trzymaj się ściśle, dobierając wszystkie elementy wyposażenia wnętrza. Zrezygnuj z nadmiaru mebli i ozdób. Pozostaw w pomieszczeniu tylko te, które przyciągają wzrok prostymi, ale wyrafinowanymi kształtami i dopracowanymi detalami. Pamiętaj, bardziej będziesz widzieć ich urodę, gdy bogactwo form i dekoracji nie rozproszy twojej uwagi. I oczywiście, nie zagracisz wnętrza, co w tym stylu jest niedopuszczalne.

Nowoczena, jasna i przestrzenna łazienka z okrągłym lustrem.

Fot. 9.: Roślina w doniczce i okrągłe lustro wystarczająco dekorują tę ascetyczną łazienkę.

Japandi kocha wyselekcjonowane materiały

Żadnych, nawet najwierniejszych, imitacji z tworzyw sztucznych. Tylko naturalne materiały! Przede wszystkim dużo drewna, bo to ono nadaje specyficzny charakter stylowi japandi. Z niego mają być nie tylko meble, ale także podłoga, a nawet okładzina ściany, całej albo jej fragmentu.

Nowoczesna jadalnia wykończona drewnem w stonowanych kolorach.

Fot. 10.: Ażurowa ścianka z drewnianych listew dzieli strefę dzienną na strefy funkcjonalne, ale nie ogranicza tak przestrzeni jak pełna ściana.

Wybieraj gatunki drewna o głębokim zabarwieniu, ale możesz też zestawiać ciemne z jasnym. I – co bardzo ważne – ten materiał nie musi wyglądać nieskazitelnie. Im ma więcej sęków i śladów zniszczeń oraz wyraźniejszy rysunek słojów, tym lepiej i bardziej po japońsku, bo popularna w tym kraju estetyka, tzw. wabi-sabi, namawia do dostrzegania piękna w niedoskonałości. Oprócz drewna w wystroju powinny się też znaleźć plecionki z roślinnych włókien, tkaniny lniane, wełniane i bawełniane, ceramika i kamień.

Dwa kadry wnętrza sypialni w stylu japandi, obejmujące część łóżka oraz lustro.

Fot. 11.: Sypialnia, która ma zbliżać do natury, urządzona całkowicie z naturalnych materiałów. Ścianę wykończono masą z zielonej herbaty, podłoga drewniana. Nieliczne dekoracje stanowią naturalne tkaniny i drewniane dodatki. Stonowaną kolorystykę w barwach ziemi uzupełnia czerwona komoda. Duże lustro Scandi Slim daje wrażenie przestronności. [Projekt: Tomasz Pągowski. Zdjęcia: Monika Czajkowska, pochodzą z programu "Remont w 48h", odc. 2., sezon 9.]

Meble japandi — tylko najpotrzebniejsze!

W salonie sofa i fotele w stylu scandi, czyli tapicerowane siedziska o miękkich liniach i zaoblonych krawędziach, a obok nich niski stolik z ciemnego drewna, wyraźnie nawiązujący do tradycyjnego wzornictwa japońskiego. Stół też może być typowy dla wnętrza skandynawskiego, czyli jasny, ale przy nim obowiązkowo mają stanąć krzesła ciemnobrązowe albo czarne.

Wnętrze jadalni w stylu japandi - jasny stół i ciemnobrązowe drewniane krzesła.

Fot. 12.: Ciemna kolorystyka została zaczerpnięta ze stylu japońskiego. Nie trzeba jej się bać, bo tworzy we wnętrzu intymny, sprzyjający wypoczynkowi klimat. [Zdjęcie: Alvhem]

Skoro w przedpokoju i sypialni są pojemne schowki w wysokich zabudowach, w pokoju dziennym nie musi być dużo mebli do przechowywania. W zupełności wystarczy komoda albo szafka, koniecznie o ciekawym froncie – nie tylko będzie służyła praktycznym celom, ale i ozdobi wnętrze.

Stonowana kolorystyka japandi

Dominują charakterystyczne dla obydwu stylów barwy ziemi: złamane biele, beże, szarości, ale także typowo dalekowschodnie brązy i czerń oraz zgaszona zieleń, która w Japonii symbolizuje spokój i optymizm.

Kremowe naczynia ceramiczne na drewnianej okrągłej tacy.

Fot. 13.: Tradycyjna ceramika japońska dostarczyła inspiracji do tych współcześnie zaprojektowanych naczyń. We wnętrzu japandi odnajdą się znakomicie!

W akcentach pojawiają się kolory ognia, będące w tym kraju synonimem życia i energii, czyli czerwień, oranż, żółć, ale nie w czystych odcieniach, tylko przybrudzonych, na przykład wpadających w rudy lub ugier. Zamiast nich można też użyć niewielkich ilości typowych dla Orientu szmaragdowych zieleni czy granatu indygo.

Klimatyczna jadalnia z akcentami w zgaszonych kolorach ognia.

Fot. 14.: Ani mebli, ani przedmiotów dekoracyjnych nie może być zbyt dużo – umiar to słowo klucz w tym stylu. [Zdjęcie: @_liniewprzestrzeni]

Jakie dodatki dla stylu japandi

Przede wszystkim zwracające uwagę kształtem, fakturą czy barwą. W powściągliwie urządzonym wnętrzu ich uroda zalśni pełnym blaskiem. Może to być kompozycja z kwiatów czy suchych gałęzi w ceramicznym wazonie, piękna roślina w doniczce czy wysmakowana grafika na ścianie. Jej temat powinien być inspirowany naturą, podobnie jak inne motywy, widniejące na tkaninach dekoracyjnych, na przykład poduszkach. Desenie roślinne mogą też zdobić dywan, lepiej jednak wybrać jednobarwny – tak duża, wzorzysta i i wielobarwna płaszczyzna mogłaby zaburzyć spokój aranżacji.

Dodatki w stylu japandi - czarny gliniany wazon, lniana poduszka, dywan, filiżanka, drewniana misa.

Fot. 15.: Propozycja dodatków w stylu japandi: 1. gliniany wazon/House Docor; 2. kubek espresso/Bloomingville; 3. misa Rustic/Muubs; 4. dywan Dax/BoConcept; 5. poduszka Levelin/Himla

Pamiętaj o dobrym oświetleniu

Jakie powinno być oświetlenie japandi – w tej sprawie zdania projektantów są podzielone. Niektórzy proponują wzorowane na azjatyckich lampionach klosze z papieru lub z rattanowych plecionek. Inni uważają, że oświetlenie powinno być takie, jak w skandynawskich aranżacjach, czyli o nowoczesnych, prostych formach. I jedni, i drudzy są natomiast zgodni, że światło ma być zróżnicowane!

Oświetlenie w stylu japandi. Lampy widzące, podłogowe oraz kinkiety.

Fot. 16.: Propozycja oświetlenia w stylu japandi: 1. lampa Clava Dine Black/Umage/PufaDesign; 2. lampa z bambusa/Ingville; 3. lampa podłogowa Gubi/Grashoppa; 4. lampa stojąca Pear Bubble by George Nelson/Herman Miller; 5. lampa z kamienia/Muubs; 6. kinkiet Nelson Cigar Wall Sconce by George Nelson/Herman Miller; 7. lampa podłogowa Fishtrap S/Muubs; 8. kinkiet Faro Stood/FaroBarcelona; 9. lampa drewniana/Sula; 10. lampa podłogowa The Bride/Mammlampa.

Najlepiej więc zainstalować żyrandole i kinkiety oraz dodać do nich lampy stołowe i podłogowe, których delikatne światło wprowadzi do wnętrza ciepłą i przytulną atmosferę. Może zamiast kompletów zdecydujesz się na oprawy zarówno w stylu japońskim, jak i scandi, mieszając je ze sobą? Z pewnością nie popełnisz błędu.

Lustra do wnętrz japandi

Lustra są ściśle związane ze skandynawskimi aranżacjami i wraz z innymi, typowymi dla tego stylu elementami, przeniosły się do wnętrz japandi. Duże lustro powieszone na pustej ścianie albo nad szafką czy komodą, dyskretnie ozdobi pomieszczenie, a odbijające się w nim światło rozjaśni je i przede wszystkim optycznie powiększy. A przecież wrażenie przestronności w stylu japandi jest bardzo ważne!

Lustro Dolio na zielonej scianie, zestawienie idealnie pasujące do wnętrza w styku japandi.

Fot. 17.: W japandi możesz śmiało mieszać różne odcienie drewna, a lustro Dolio w czarnej ramie będzie świetnym ich uzupełnieniem.

Lustra do wnętrz japandi powinny mieć proste, pozbawione kanciastości kształty. Najlepiej więc wybrać lustra okrągłe albo owalne, oprawione w dość cienkie ramy bez żadnych zdobień. Mogą być w kolorze czarnym albo w naturalnym odcieniu drewna. Z naszej kolekcji modele Scandi, Scandi Slim, Scandi Wood, Ambient, Ambient Slim czy Dolio nadadzą się idealnie.

Lustra w stylu japandi. Pięć propozycji od GieraDesign: Ambient, Scandi Wood, Scandi slim, Dolio, Eclecti.

Fot.18.: 1. lustro Dolio białe; 2. lustro Scandi czarne.; 3. lustro Ambient czarne owalne.; 4. lustro Scandi Wood.; 5. lustro Eclecti.

 

zakończenie tła

Autorzy pozostałych zdjęć w kolejności występowania: 1. GieraDesign / denisismagilov / AdobeStock; 4. GieraDesign / mtlapcevic / AdobeStock; 8-9. GieraDesign / denisismagilov / AdobeStock; 10. GieraDesign / TATTA / AdobeStock; 13. Roman Drits / AdobeStock; 17. GieraDesign / Salih / AdobeStock; 18. GieraDesign / mtlapcevic / AdobeStock.
ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GD Aleksandra Giera. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium