Trendy 2019 – co będzie modne we wnętrzach

Trendy 2019 – co będzie modne we wnętrzach

Odstęp

Fot.1. Łazienka zaaranżowana zgodnie z aktualnymi trendami: na ścianie marmur, na podłodze parkiet ułożony we francuską jodełkę, złota armatura i dodatki, także rama luster Ambient Slim w modnym złotym kolorze.

Jeśli urządziłaś mieszkanie w stylu, który zaczyna już trącić myszką, nie musisz się martwić. Wystarczy, że do starego wystroju dodasz kilka elementów zgodnych z nowymi trendami. Taka mieszanka różnych konwencji aranżacyjnych jest teraz najmodniejsza!

Wielość nowych propozycji dotyczących form, materiałów, kolorów i motywów zdobniczych stwarza niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, a nam zapewnia nietypowy dla wnętrzarskich mód komfort wyboru. Można wręcz powiedzieć, że w tegorocznych trendach każdy, niezależnie od tego, jakie ma upodobania, znajdzie coś dla siebie. Jest też druga dobra wiadomość – wszystkie zmiany zmierzają do tego, żeby mieszkania stały się bardziej przyjazne dla domowników. Zapowiada się więc, że w 2019 roku będzie się nam dobrze żyło.

Przytulny klimat

To pojęcie, zarezerwowane dotąd do rustykalnych i skandynawskich wnętrz, charakteryzuje teraz niemal wszystkie style, a właściwie ich najmodniejsze odmiany. Typową dla siebie surowość tracą nawet loftowe i minimalistyczne salony czy sypialnie. Pojawiają się w nich bowiem elementy, które pozbawiają wystrój chłodu i nadmiernej powagi. Są to głównie żywe kolory, miękkie tkaniny, przepastne tapicerowane siedziska, a także pełne radości motywy dekoracyjne oraz pasmanteryjne dodatki, jak chwosty, frędzle i pompony. Projektanci zaczerpnęli je z mody, wylansowanej przez hippisów w latach 70. XX wieku. Dzieci-kwiaty zniknęły w mrokach dziejów, ale nie sposób ich ubierania się i urządzania wnętrz. Styl boho wciąż powraca do strojów i naszych domów, wnosząc do nich beztroskę, swobodę i wakacyjny luz.

Dodatki w stylu funky

Wywołaniu uśmiechu na twarzy służą również znów modne przedmioty w stylu funky. Są to głównie akcesoria kuchenne i biurowe, których praktyczna funkcja skrywa się za zabawną formą. Gdy spojrzymy rano na taki gadżet, poprawi się nam nastrój i podejdziemy z większym optymizmem do tego, co przyniesie nam dzień.

Modnie, eklektycznie urządzony salon, miękkie siedziska, ciepłe kolory, nad kanapą duże okragłe lustro w złotej ramie Scandi Slim GieraDesign

Fot.2. Miękkie tkaniny, ciepła kolorystyka i rośliny doniczkowe tworzą modną aranżację. Nad kanapą okrągłe lustro Scandi w złotej ramie.

Poduszki z zabawna dekoracją - flamingi

Fot.3. Poduszki z kolorowym nadrukiem. Urocze flamingi to jeden z najpopularniejszych obecnie motywów we wnętrzach.

Odważne kolory

Można je też nazwać kobiecymi, bo są to odcienie kamieni szlachetnych i półszlachetnych, takich jak szafir, rubin, szmaragd, turkus, malachit, ametyst oraz koral, ogłoszony przez Pantone kolorem tego roku. Jako że są to silnie działające barwy, nie powinno używać się ich w nadmiarze. Perfekcyjnie odegrają swą dekoracyjną rolę, jeśli pojawią się tylko w akcentach, np. na tapicerowanych meblach czy tkaninach dekoracyjnych, wyeksponowanych na spokojnym tle, najlepiej pastelowym. Jeśli jednak nie podoba ci się pudrowy róż, rozbielony błękit czy blada zieleń, pomaluj pokój na biało, jasnobeżowo lub popielato. Jeszcze mocniejszego wyrazu nabierają łazienki, opanowuje je bowiem czerń. Barwę tę mają mieć nie tylko meble, ale też ściany. Żeby wnętrze nie wydawało się zbyt mroczne, projektanci proponują zastosować kilka lamp i błyszczące, odbijające światło powierzchnie, np. lakierowaną na wysoki połysk szafkę pod umywalkę i duże lustro w miedzianej albo złotej ramie. Taki wystrój wywoła wręcz teatralny efekt!

Modne kolory - szmaragdowy i koralowy plus akcent złota  tworzą  bardzo eleganckie zestawienie.

Fot.4. Piękne zestawienie modnych kolorów szmaragdowego i koralowego plus mały akcent złota w dodatkach tworzy   bardzo eleganckie wnętrze.

Dekoracyjne lustro Aurea Gold z ramą wykonaną ze złotej  mozaiki w eleganckiej łazience

Fot.5. Lustro Aurea Gold z ramą wykonaną ze złotej mozaiki nawiązuje do złotego dekoru nad blatem i wygląda niezwykle efektownie na tle czarnych kafli.

Nowe, stare wzory

Geometryczne motywy to nic nowego, bo od dziesięcioleci zdobią wnętrza. Te najmodniejsze jednak niewiele mają wspólnego z popularnymi dotąd regularnie powtarzającymi się kratkami, paskami czy zygzakami. Teraz lansuje się przeskalowane wzory w wyrazistych kolorach, a także nawiązujące do ornamentyki z lat 60. XX wieku abstrakcyjne kompozycje, składające się z kół, rombów czy innych figur. Takie desenie zdobią nie tylko poduszki, dywany czy pościel, ale także …lustra. Trudno uwierzyć? Zapewniamy, że pojawiły się już modele, do stworzenia których inspiracji dostarczyły grafiki z tamtego okresu. Ale nie tylko takie motywy są trendy. Projektanci bowiem ponownie odkryli wzory etniczne – proste, bezpretensjonalne, a zarazem bardzo dekoracyjne. Znakomicie odnajdą się w skromnie urządzonych, nowoczesnych wnętrzach, dynamizując je i ożywiając.

Inspirowane grafiką lat 60. kolorowe okragłe lustro zawieszone nad nad kanapą w nowocześnie urządzonym salonie.

Fot.6. Inspirowane grafiką lat 60. lustro Eclipse wyeksponowane na ciemnym tle ożywia i dynamizuje nowocześnie urządzony salon. 

Klimatyczna sypialnia z najmodniejszą w tym sezonie tapetą z przeskalowanym ogromnym kwiatowym wzorem

Fot.7. Przeskalowane kwiatowe wzory, które pojawiały się już rok temu nadal zajmują wysoką pozycję wśród wnętrzarskich trendów.

Wieczna natura

To nie tyle nowy, ile wyraźnie umacniający się trend. Wszystko, co pochodzi z przyrody albo wywołuje z nią skojarzenia, jest wciąż na topie, a teraz może nawet bardziej niż rok czy dwa lata temu. Przede wszystkim królują naturalne materiały – drewno, plecionki z rattanu i innych roślinnych włókien oraz kamienie. Do popularnego dotąd marmuru dołączył agat i jego motyw, który widnieje teraz np. na tapetach. Z wnętrz nie znikają też rośliny, uprawiane w doniczkach i małych szklarniach. Postawione na podłodze i meblach czy powieszone do sufitu, a nawet obrastające ścianę, mają za zadanie łagodzić klimat nowoczesnych aranżacji oraz uświadamiać nam bliski związek człowieka z naturą i naglącą potrzebę dbania o nią.

Ręczna robota

Z ekologicznych idei wyrósł również i ten trend. W cenie są teraz meble i dodatki, do których powstania użyto nie pożerających prąd maszyn, tylko ludzkich rąk. Takie wyrabiane stosowanymi od wieków metodami stoły, stoliki, fotele czy naczynia oraz przeróżne ozdoby proponują nie tylko małe zakłady rzemieślnicze, ale także znaczące firmy. To zazwyczaj przedmioty jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Będą wyróżniać się na tle fabrycznych produktów i dodawać wnętrzu oryginalności.

modne wnętrze zaaranżowane w naturalnych materiałach i  stonowanych kolorach.

Fot.8. Lustro Twist na jutowym sznurku idealnie wpisuje się w aktualne trendy, gdzie jednym z najmodniejszych motywów są naturalne, ekologiczne materiały. 

Żywe rośliny we wnetrzu

Fot.9. We wnętrzach mile widziane są żywe kwiaty doniczkowe, postawione nie tylko na parapecie, ale również na podłodze i meblach czy powieszone do sufitu tworzą domową dżunglę.

Niedoskonałość

Czyżby perfekcyjny wygląd przestawał być zaletą? Teraz projektanci urodę dostrzegą także w rzeczach odbiegających od przyjętych w naszej kulturze ideałów piękna. I tak, dębina czy sośnina pierwszego gatunku bywa zastępowana drewnem pełnym wad i skaz, a nieraz też pochodzącym z odzysku, na którym upływające lata pozostawiły widoczne ślady. Blaty stolików powstają z plastrów pnia o niewygładzonych krawędziach i nierzadko nieokorowanych. Ceramiczne naczynia przybierają nieregularny kształt i są nierównomiernie pokrywane szkliwem, wywołując wrażenie, że wyszły spod niewprawnych rąk. Nawet niektóre lustra, zwłaszcza te o zmętniałej tafli, tzw. antyczne, wyglądają, jakby zostały nadgryzione zębem czasu. Takie dalekie od doskonałości przedmioty nie tylko nieco szokują, ale i zmuszają do przewartościowania pojęć estetycznych.

Postarzane, antyczne lustro wygląda niczym oryginalny obraz.

Fot.10. Lustro postarzane pełni oczywiście funkcję bardziej dekoracyjną niż użytkową i wygląda niczym intrygujący obraz. 

ceramiczne naczynia w kolorach ziemi

Fot.11. Ceramiczne naczynia, piękne w swojej niedoskonałości każdy egzemplarz wyjątkowy, niepowtarzalny. 

Obłe kształty

O ile omówiona wyżej niedoskonałość nie każdemu przypadnie do gustu, to ten trend powinien spodobać się wszystkim. Łagodne, miłe dla oka krzywizny, charakteryzujące najmodniejsze meble i dodatki, a zwłaszcza tapicerowane sofy, fotele i łóżka, są obietnicą komfortowego odpoczynku. Zaokrąglone podłokietniki, przepastne siedziska, wysokie oparcia i zagłówki o łukowatych liniach wręcz zapraszają, żeby się w nich zagłębić niczym w bezpiecznym kokonie. Przytulnością kuszą również miękkie, przyjemne w dotyku tkaniny obiciowe. To głównie aksamit, który najwyraźniej na dobre zadomowił się w aranżacjach wnętrz, nie tylko szykownych, ale też oszczędnych, zasadniczo zmieniając ich charakter. Obłe stają się również dywany i dekoracje. Co prawda, okrągłe obrazy nie są powszechne, ale np. lustra już tak. Gdy więc powiesimy lustro w kształcie koła albo skrzywionej elipsy, również ściana nabierze modnego sznytu.

Salon w stylu skandynawskim, jasne kolory, nad wygodną kanapą lustro o nieregularnym obłym kształcie

Fot.12. Nieregularny, obły kształt lustra Fly przełamie we wnętrzu dominacje linii i katów prostych. 

Meble z wysokimi zagłówkami w modnych kolorach

Fot.13. Wysokie zagłówki, miękkie siedziska, przyjemne w dotyku tkaniny obiciowe, np. welur są obietnicą komfortowego odpoczynku.

 

Autorzy zdjęć: fot.1; 5; 6;8 ; 10 i 12 GieraDesign/Aleksandra Giera/AdobeStock; fot.2. Dominika Brudny; fot. 4 i 7 AdobeStock; fot. 11 tom-crew/unsplash; ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium